Konkurs Chopinowski

W dniach 2-23 X w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wcześniej do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – organizatora konkursu -wpłynęło ponad 500 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna, a później Jury Eliminacji wyłoniło 87 pianistów, którzy wzięli udział w tym monograficznym konkursie. Spośród 16 Polaków biorących w nim udział – 5 osób: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak na podstawie paragrafu III/2 Regulaminu Konkursu zostało zakwalifikowanych do niego bez konieczności przejścia przez sito eliminacji.

W konkursie w Warszawie mocno zaznaczyła się grupa z PSM I i II st. im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie, podziwiająca pianistów w Filharmonii Narodowej w II etapie w dniach 9-11 X b. r. Wśród cieszyńskich melomanów byli uczniowie Magdalena Juroszek, Zuzanna Kania, Barbara Konieczny, Julia Romanowska, Anna Łukasiak, Martyna Stoszek oraz Mateusz Machała.  Do Warszawy pojechali także nauczyciele  naszej szkoły muzycznej: Witold Pieńkowski, Joanna Lipowczan- Stawarz, Anastazja Krehut, Anna Skarbowska oraz Wacław Sroga. Ostatecznie 21 X o godz. 2.00 ogłoszono wyniki, przyznając aż 8 nagród, co było spowodowane bardzo wysokim poziomem gry młodych pianistów- uczestników konkursu. Nagrody przyznano:

  1. Bruce (Xiaoyu) Liu
  2. Kyohei Sorita oraz Alexander Gadjiev
  3. Martin Garcia Garcia
  4. Jakub Kuszlik oraz Aimi Kobayashi
  5. Leonora Armellini
  6. J J Jun Li Bui

W spocie reklamowym konkursu ” Spot of the 18th Chopin Competition”, który jest obecnie wyświetlany na całym świecie wystąpił p. Witold Pieńkowski jako przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej kandydata do Konkursu Chopinowskiego.

Młodzież naszej szkoły wywiozła z Warszawy wiele niezapomnianych wzruszeń i doznań, co zauważalne jest w Ich relacji na FB.

https://www.facebook.com/psmcieszyn

Niech pointą, a zarazem radą dla młodych adeptów sztuki pianistycznej będą słowa wybitnego pianisty i pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie  – prof. Janusz Olejniczak – Bądź sobą i miej radość z grania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.